Specyfika branży/zawodu
wywiad
Zawsze marzyłeś o podniebnej karierze i zwiedzaniu wielu krajów świata? Znasz biegle co najmniej dwa języki obce? Jesteś odpowiedzialny i masz pozytywne nastawienie do życia? Potrafisz działać zespołowo i nie boisz się podejmować różnych wyzwań? Sprawdź co będzie ci potrzebne, aby zostać stewardesą/stewardem.
Rozmowa z Anną Rembielińską – stewardesą, szefową pokładu z dwudziestoletnim stażem pracy w Polskich Liniach Lotniczych LOT.
Zanim staniesz się członkiem personelu pokładowego i zaczniesz latać na pokładzie samolotu w charakterze stewarda/stewardesy, czeka cię kilkuetapowy proces rekrutacji oraz miesięczny kurs przygotowania zawodowego zakończonego egzaminem.
Podstawowymi wymaganiami dla kandydatów na stanowisko stewarda/stewardesy są:
Jeśli chodzi o predyspozycje psychologiczne, na tym stanowisku ważne są:
Pierwszym etapem rekrutacji na stanowisko stewarda/stewardesy jest rozmowa kwalifikacyjna lub – w sytuacji rekrutacji grupowej, kiedy oferowanych jest jednocześnie kilkanaście takich stanowisk – spotkanie informacyjne. Rozmowy prowadzone są przez pracownika działu personalnego oraz przyszłego przełożonego.
Kolejnym etapem rekrutacji jest Assessment Center (AC), podczas którego oceniany jest potencjał osobowościowy kandydatów. Na AC składają się testy psychologiczne, zadania grupowe, zadania symulacyjne. Podczas AC kandydat prezentuje własną osobę oraz rozwiązuje zadania, które są skonstruowane tak, aby pokazać możliwe trudne sytuacje, które zdarzają się na pokładzie samolotu. To pozwala zobaczyć jak kandydat odnajduje się w takich okolicznościach. Praca na stanowisku stewarda/stewardesy wymaga m.in. dużego zaangażowania, samodyscypliny, odpowiedzialności. Dlatego tak ważne jest właściwe dobranie kandydatów do pracy na pokładzie samolotu.
Znajomość języków obcych sprawdzana jest podczas pisemnego i ustnego egzaminu.
Ważnym etapem rekrutacji jest poddanie się specjalistycznym badaniom lekarskim, których wyniki oceniane są przez komisję lotniczą. W przypadku stanowiska stewarda/stewardesy wymagania są postawione nieco niżej niż w sytuacji rekrutacji na stanowisko pilota. Przeciwwskazaniem do tej pracy mogą być np. choroby serca, krążenia, nerek czy płuc. Zresztą w późniejszej pracy wszyscy członkowie personelu pokładowego co roku takie badania przechodzą. Pracując w powietrzu – na wysokości od 5 do 10 km – doświadcza się mniejszej podaży tlenu, niż pracując „na ziemi”. Organizm szybciej ulega zmęczeniu.
Po pozytywnym przejściu przez proces rekrutacji nie od razu wchodzimy na pokład samolotu, by odbyć swój pierwszy lot. Praca stewardesy/stewarda jest niezwykle odpowiedzialna i wymaga odpowiedniego przygotowania. Zakwalifikowana do tej pracy osoba kierowana jest na szkolenie podstawowe dla stewardes/stewardów (Initial Training). Jest to miesięczne szkolenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Szkolenie podstawowe podzielone jest na kilka etapów. Poruszanych jest na nim wiele zagadnień, m.in.:
Zakres materiału do opanowania jest ogromny. Poznaje się budowę samolotów, ich wyposażenie, sposób zabezpieczeń, a przede wszystkim procedury awaryjne – wszystko co może być potrzebne w późniejszej pracy, a szczególnie w sytuacji awaryjnej, czyli zagrażającej bezpieczeństwu pasażerów. Personel pokładowy musi być przygotowany na różne okoliczności, nawet na drobne awarie typu usterka kranu z wodą. Steward/stewardesa musi wiedzieć, gdzie się znajduje zawór, który odcina dopływ wody. Każdy typ samolotu różni się od pozostałych i obowiązują w nim nieco inne procedury awaryjne. Dlatego stewardzi/stewardesy szkoleni są na 3 konkretnych typach samolotów i tylko na tych mogą latać. Linia lotnicza może zmieniać typy samolotów, przeszkalając wg potrzeb personel pokładowy. Zawsze jednak obowiązuje zasada, że personel lata tylko na 3 typach samolotów.
Kurs kończy się egzaminem teoretycznym (Test). Egzamin praktyczny odbywa się w symulatorze lotów (Flight Simulator). Symulator lotów jest to urządzenie treningowe będące wymiarową repliką kabiny pasażerskiej danego typu samolotu umieszczoną na platformie hydraulicznej, symulującej wrażenia słuchowe i ruchowe. Załogi pokładowe ćwiczą na symulatorze postępowanie w różnych sytuacjach awaryjnych w celu m.in. wyrobienia odpowiednich nawyków. Wszystkie czynności wykonuje się zgodnie z wcześniej wyuczonymi procedurami. Samolot ląduje, łamie podwozie, słychać trzaski, huk, odczuwa się trzęsienie i turbulencje. W tym czasie trenujący muszą wykonać prawidłowo wszystkie czynności do przeprowadzenia sprawnej ewakuacji pasażerów. Wszyscy są oceniani przez instruktora, który uruchamia zadaniowy program lotu.
Zdarza się, że nie wszyscy ten egzamin zaliczają za pierwszym razem. Jednak mają możliwość podejścia do egzaminu ponownie. Instruktor każdemu przekazuje informację zwrotną na temat dobrze wykonanych czynności oraz popełnionych błędów.
Każdy uczestnik kursu otrzymuje podręcznik stewarda/stewardesy (Cabin Crew Manual), który w trakcie całej pracy będzie jego przewodnikiem.
Zaliczenie zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej egzaminu, umożliwia dopiero odbycie pierwszego lotu w charakterze stewarda/stewardesy. Pierwsze dwa loty odbywają się pod okiem instruktora – są to loty wprowadzające. Kolejne – stanowią dopiero początek podniebnej przygody na wymarzonym stanowisku pracy.
Wszystkie osoby, które dołączają do Polskich Linii Lotniczych LOT są serdecznie witane na pokładach samolotów.